previous arrow
next arrow
Slider
Δευτέρα, 09 Μαϊος 2016 20:40

Γιορτές μαθητικής δημιουργίας σε Καλαμάτα και Κυπαρισσία

Βαθμολογήστε αυτό το άρθρο
(0 ψήφοι)

ΘΕΑΤΡΟ - ΕΚΔΗΛΩΣΕΙΣ
Οι Γιορτές Μαθητικής Δημιουργίας 2016 ξεκίνησαν σήμερα στο ΔΗΠΕΘΕ Καλαμάτας και θα συνεχιστούν έως και την Τετάρτη σε Καλαμάτα και Κυπαρισσία. Τις εκδηλώσεις διοργανώνει το Γραφείο Σχολικών Δραστηριοτήτων της Διεύθυνσης Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Μεσσηνίας και σε αυτές παρουσιάζονται τα Σχολικά Προγράμματα (Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης, Πολιτιστικών Θεμάτων, Αγωγής Υγείας, Αγωγής Σταδιοδρομίας) των Γυμνασίων και Λυκείων της Μεσσηνίας...

Υπεύθυνος Σχολικών Δραστηριοτήτων: Ιωάννης Σόλαρης. 

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ

ΘΕΑΤΡΟΔΡΑΣΕΙΣ 2016

Δευτέρα 9 Μαΐου

(Κεντρική Σκηνή του ΔΗΠΕΘΕ Καλαμάτας)
11:00 Γυμνάσιο Γαργαλιάνων Θεατρικό έργο: «Κύριε μπαμπά» του Β. Αναστασιάδη Συντονίστρια καθηγήτρια: Δεγαΐτη Ελπίδα.
19:00 1ο Γυμνάσιο Μεσσήνης Θεατρικό έργο: «Ειρήνη» του Αριστοφάνη Συντονίστριες καθηγήτριες: Καψάλη Μαρία, Μακροπούλου Γεωργία και Κορομηλά Ευαγγελία
21:00 6ο Γυμνάσιο Καλαμάτας Θεατρικό έργο: «Νεφέλες» του Αριστοφάνη Συντονίστρια καθηγήτρια: Παπαδημητρίου Ζωή
(Αμφιθέατρο Πνευματικού Κέντρου Καλαμάτας) 
21:00 3o Γυμνάσιο Καλαμάτας Θεατρικό έργο: «Δεν πληρώνω δεν πληρώνω» του Ντάριο Φο Συντονίστρια καθηγήτρια: Μπιστόλα Αναστασία 

Τρίτη 10 Μαΐου

(Κεντρική Σκηνή του ΔΗΠΕΘΕ Καλαμάτας)
11:00 Εκπαιδευτήρια Μπουγά Θεατρικό έργο: «Η ηλικία της νύχτας» του Ι. Καμπανέλλη Συντονίστρια καθηγήτρια: Γιαννακοπούλου Σ.
21:00 ΓΕΛ Μελιγαλά Θεατρικό έργο: «Η τελετή» του Π. Μάτεσι Συντονιστής καθηγητής: Μελιγαλιώτης Π.

Τετάρτη 11 Μαΐου

(Κεντρική Σκηνή του ΔΗΠΕΘΕ Καλαμάτας)
10:00 Γυμνάσιο Πύλου Θεατρικό έργο: «Οδυσσεβάχ» της Ξ. Καλογεροπούλου Συντονίστρια καθηγήτρια: Παπαχρήστου Ε.
13:00 Γυμνάσιο Φιλιατρών Θεατρικό έργο: «Κακώς ήρθατε στο ξενοδοχείο μας» Συντονίστρια καθηγήτρια: Καπελούζου Λυδία
19.00 Γυμνάσιο - Λύκειο Πεταλιδίου Θεατρικό έργο: «Τρωάδες» του Ευριπίδη Συντονίστριες καθηγήτριες: Τζιφή Μ. και Γρουσουζάκου Δ.

ΚΕΝΤΡΙΚΕΣ ΕΚΔΗΛΩΣΕΙΣ ΣΤΗΝ ΚΥΠΑΡΙΣΣΙΑ
(Αμφιθέατρο «Αλέκος Παπαδόπουλος»)

Τρίτη 10 Μαΐου 

09:00-09:15 ΕΝΑΡΞΗ ΕΡΓΑΣΙΩΝ-ΧΑΙΡΕΤΙΣΜΟΙ
09:15-09:30 Γυμνάσιο Κυπαρισσίας Θέμα: «Δράσεις Βιβλιοθήκης (Φιλαναγνωσίας, Δημιουργική γραφή)» (Πολιτιστικό) Συντονιστές καθηγητές: Θεοδοσάκη Δ., Παπαντωνοπούλου Δ., Τσάλτας Γ. και Ζάρπα Φραγκίσκα, Σολωμού Β., Ξάστερου Βασιλική
09:30-09:45 Γυμνάσιο Κυπαρισσίας Θέμα: «Τα μνημεία της UNESCO» (Πολιτιστικό) Συντονιστές καθηγητές: Μελά Δ., Δρεκόλια Α., Καρούμπαλης Σ.
09:45-10:00 Γυμνάσιο Κυπαρισσίας Θέμα: «Γνωρίζω τους λαούς της Ευρώπης» (Πολιτιστικό) Συντονιστές καθηγητές: Δρεκόλια Α., Θεοδωρόπουλος Γ.
10:00-10:15 Γυμνάσιο Κυπαρισσίας Θέμα: «Από το χθες στο σήμερα» (Αγωγής Σταδιοδρομίας) Συντονιστές καθηγητές: Τσάλτας Γ., Γκότση Α., Μπακόλια Α.
10:15-10:30 Γυμνάσιο Κυπαρισσίας Θέμα: «Παραδοσιακοί οικισμοί, τότε και τώρα» (Περιβαλλοντικό) Συντονιστές καθηγητές: Φωτεινόπουλος Γ., Ξένου Β., Καραμπά Μ.
10:30-10:45 Γυμνάσιο Δωρίου Θέμα: «Μνημεία της περιοχής μας και ένταξή τους στο φυσικό περιβάλλον» (Πολιτιστικό) Συντονιστές καθηγητές: Σίμος Ε., Χαντζή Δ., Χρονόπουλος Λ.
10:45-11:00 Γυμνάσιο Δωρίου Θέμα: «Τα παιδία παίζει… Διαφορετικά» (Αγωγής Υγείας) Συντονιστές καθηγητές: Γουρνά Κ., Λαμπρίδη Δ., Διπλαράκη Α.
11:00-11:15 ΣΥΖΗΤΗΣΗ
11:15-11:30 ΔΙΑΛΕΙΜΜΑ
11:30-11:45 ΓΕΛ Κυπαρισσίας Θέμα: «Ενέργεια και Κλιματική Αλλαγή» (Περιβαλλοντικό) Συντονιστές καθηγητές: Σαμπαζιώτης Χ., Βουδούρη Κ.
11:45-12:00 ΓΕΛ Κυπαρισσίας Θέμα: «Ελιά- Ο Θησαυρός της Μεσσηνίας» (Περιβαλλοντικό) Συντονιστές καθηγητές: Ντρούλια Αικ., Δημητρακόπουλος Σ., Κουροπούλου Χ.
12:00-12:15 1ο ΕΠΑΛ Κυπαρισσίας Θέμα: «Αμπελοοινική ζώνη Τριφυλλίας: Παραδοσιακοί οινοποιοί και σύγχρονοι βιοκαλλιεργητές» (Αγωγής Σταδιοδρομίας) Συντονιστές καθηγητές: Τζαβέλλα Π., Φούντα Π., Αργυροπούλου Β.
12:15-12:30 1ο ΕΠΑΛ Κυπαρισσίας Θέμα: «Διαδικτυακό Ραδιόφωνο» (Πολιτιστικό) Συντονιστές καθηγητές: Παπασταθόπουλος Γ., Αργυροπούλου Β., Τζαβέλλα Π.
12:30-12:45 ΣΥΖΗΤΗΣΗ

ΚΕΝΤΡΙΚΕΣ ΕΚΔΗΛΩΣΕΙΣ ΣΤΗΝ ΚΑΛΑΜΑΤΑ

Τρίτη 10 Μαΐου

(Αμφιθέατρο Πνευματικού Κέντρου Καλαμάτας)
09:15-09:30 ΕΝΑΡΞΗ ΕΡΓΑΣΙΩΝ-ΧΑΙΡΕΤΙΣΜΟΙ
09:30-09:45 2ο ΓΕΛ Καλαμάτας Θέμα: «Η Ιστορία του Σχολείου μας» (Πολιτιστικό) Συντονιστές καθηγητές: Σταυριανόπουλος Θ., Δρέτας Γ.
09:45-10:00 Εσπερινό Λύκειο Καλαμάτας Θέμα: «Το φαινόμενο της ενδοσχολικής βίας» (Αγωγής Υγείας) Συντονίστρια καθηγήτρια: Θανοπούλου Σ.
10:00-10:15 Γυμνάσιο-Λύκειο Πεταλιδίου Θέμα: «Προωθώντας την ποιότητα του μεσσηνιακού ελαιολάδου» (Περιβαλλοντικό) Συντονιστές καθηγητές: Κουλουκέα Ε., Τσόγκα Α., Γιαννακοπούλου Χ. και Δημόπουλος Λ., Γρουσουζάκου Δ., Σιαχάλου Ε.
10:15-10:30 ΣΔΕ Καλαμάτας Θέμα: «Νοιάζομαι και δρω» (Αγωγής Σταδιοδρομίας) Συντονιστές καθηγητές: Λιανού Ε., Γάλλου Γ., Αρβανίτη Δ.
10:30-10:45 ΣΥΖΗΤΗΣΗ
10:45-11:00 ΔΙΑΛΕΙΜΜΑ
11:00-11:15 7o Γυμνάσιο Καλαμάτας Θέμα: «"Le secret qui crie" Το μυστικό που φωνάζει» (Πολιτιστικό) Συντονίστρια καθηγήτρια: Πανταζή Β.
11:15-12:00 3ο ΓΕΛ Καλαμάτας Θέμα: «Ενδοσχολική βία:στίξη και αντίστιξη» (Αγωγής Υγείας) Συντονιστές καθηγητές: Νικητάκη Ε., Ηλιόπουλος Κ.
12:00-12:15 ΣΥΖΗΤΗΣΗ

Τετάρτη 11 Μαΐου

(Αμφιθέατρο Πνευματικού Κέντρου Καλαμάτας)
09:10-09:15 ΕΝΑΡΞΗ ΕΡΓΑΣΙΩΝ-ΧΑΙΡΕΤΙΣΜΟΙ
09:15-09:30 1ο Γυμνάσιο Καλαμάτας Θέμα: «Γυναίκες στην Οδύσσεια» (Πολιτιστικό) Συντονιστές καθηγητές: Αργύρη Μ., Μανιάτη Δ., Μουρδουκούτα Π.
09:30-09:45 1ο Γυμνάσιο Καλαμάτας Θέμα: «Μαθηματικά και Τέχνη» (Πολιτιστικό) Συντονιστές καθηγητές: Σπυρέα Μ., Φοδελιανάκη Γ.
09:45-10:00 1ο Γυμνάσιο Καλαμάτας Θέμα: «Ολυμπιακός Κώδικας Αγώνων και Αγωνισμάτων στην Αρχαιότητα» (Πολιτιστικό) Συντονιστές καθηγητές: Πεφάνης Ν., Παλάντζας Θ.
10:00-10:15 Εκπαιδευτήρια Μπουγά Θέμα: «Κυνηγώντας τα μποζόνια και τα φερμιόνια» (Περιβαλλοντικό) Συντονίστρια καθηγήτρια: Λεμπέση Ε.
10:15-10:30 Εκπαιδευτήρια Μπουγά Θέμα: «Χορωδιακή Τέχνη» (Πολιτιστικό) Συντονίστρια καθηγήτρια: Κορμά Κ.
10:30-10:45 ΣΥΖΗΤΗΣΗ
10:45-11:00 ΔΙΑΛΕΙΜΜΑ
11:00-11:15 Εκπαιδευτήρια Μπουγά Θέμα: «Από την ευαλωτότητα στην ψυχική ανθεκτικότητα» - Βιωματική Δράση Α΄ Γυμνασίου (Πολιτιστικό) Συντονίστρια καθηγήτρια: Λαλέα Χριστίνα
11:15-11:30 Εκπαιδευτήρια Μπουγά Θέμα: «Στα ίχνη της γραφής» - Βιωματική Δράση Β΄ Γυμνασίου (Πολιτιστικό) Συντονίστρια καθηγήτρια: Λαλέα Χριστίνα
11:30-11:45 Εκπαιδευτήρια Μπουγά Θέμα: «Η ανακύκλωση κάνει… γυμναστική» - Βιωματική Δράση Γ΄ Γυμνασίου (Πολιτιστικό) Συντονίστρια καθηγήτρια: Λαλέα Χριστίνα
11:45:12:00 ΣΥΖΗΤΗΣΗ

(Αμφιθέατρο Μουσικού Σχολείου Καλαμάτας)
09:00 ΕΝΑΡΞΗ ΕΡΓΑΣΙΩΝ-ΧΑΙΡΕΤΙΣΜΟΙ
09:00-09:15 Μουσικό Σχολείο Καλαμάτας Θέμα: «Η μουσική ως δυναμική έκφραση της πολιτικής και κοινωνικής πραγματικότητας» (Πολιτιστικό) Συντονιστές καθηγητές: Σπύρης Σπύρος, Ντινοπούλου Εύη
09:15-09:30 Μουσικό Σχολείο Καλαμάτας Θέμα: «Η Ιλιάδα και τα Αρχαιολογικά δεδομένα» (Πολιτιστικό) Συντονιστές καθηγητές: Αμανατίδου Αθηνά, Βλάμη Δωροθέα
09:30-09:45 Μουσικό Σχολείο Καλαμάτας Θέμα: «Καλλιτέχνες του 20ου αιώνα (δημιουργώντας με αφορμή το έργο τους)» (Πολιτιστικό) Συντονίστρια καθηγήτρια: Παπαδοπούλου Γεωργία
09:45-10:00 Γυμνάσιο Καρδαμύλης Θέμα: «Οι αρχαίοι μύθοι του Αισώπου σ' ένα σύγχρονο εργαστήρι δημιουργικής ανάγνωσης και γραφής» (Πολιτιστικό) Συντονίστρια καθηγήτρια: Ακριτίδου Π.
10:00-10:15 2ο ΓΕΛ Καλαμάτας Θέμα: «Οι μαθητές ξεναγούν μαθητές στα αρχαία θέατρα» (Πολιτιστικό) Συντονιστές καθηγητές: Σταυριανόπουλος Θ., Δρέτας Γ.
10:15-10:30 Μουσικό Σχολείο Καλαμάτας Θέμα: «Ο Ερωτόκριτος και τα τραγούδια του» (Πολιτιστικό) Συντονίστριες καθηγήτριες: Ψαραδέλλη Γεωργία, Πουλοπούλου Τρισεύγενη
10:30-10:45 ΣΥΖΗΤΗΣΗ