Τρίτη, 21 Ιανουαρίου 2014 15:26

Αντίστροφα μετρά ο χρόνος για την έναρξη του 1ου Πανοράματος Ντοκιμαντέρ Καλαμάτας

Ανδρέας Πετροπουλέας και Μιχάλης Δημητρακόπουλος

Ανδρέας Πετροπουλέας και Μιχάλης Δημητρακόπουλος

«ΤΕΚΜΗΡΙΩΣΙΣ»
Το πανί της κινηματογραφικής προβολής έχει τοποθετηθεί στη σκηνή του αμφιθεάτρου του Εργατικού Κέντρου και οι προετοιμασίες για το 1o Πανόραμα Ντοκιμαντέρ Καλαμάτας, που ξεκινάει αύριο, Τετάρτη, ολοκληρώνονται. Σήμερα οι διοργανωτές κάλεσαν τον κόσμο στην τελετή έναρξης και τις προβολές, που θα διαρκέσουν μέχρι τις 29 Γενάρη…

Ο Μιχάλης Δημητρακόπουλος, από τον Πολιτιστικό Αντίλογο, και ο Ανδρέας Πετροπουλέας, από τη Νέα Κινηματογραφική Λέσχη, σε συνέντευξη Τύπου που παραχώρησαν το μεσημέρι, μίλησαν για τη σημαντική αυτή διοργάνωση που θα προβάλει σημαντικά φιλμ με θέματα για τη μετανάστευση, τη μουσική, τη γαστρονομία, την ιστορία κ.ά.
Το Πανόραμα, που έχει τον τίτλο «τεκμηρίωσις», διοργανώνεται ακόμη από το Festival Μηδέν και το Καλλιτεχνικό Στέκι, ενώ, όπως τόνισαν οι εκπρόσωποι του Πολιτιστικού Αντίλογου και της Νέας Κινηματογραφικής Λέσχης, το στηρίζει οικονομικά και ηθικά ο Δήμος Καλαμάτας.
Είναι σημαντικό ότι στο πλαίσιο του Πανοράματος θα λειτουργήσουν εκπαιδευτικά προγράμματα και μάλιστα τα περισσότερα σχολεία της πόλης έχουν ήδη δηλώσει συμμετοχή.
Ακόμη, θα λειτουργήσει workshop με θέμα «Βασικές αρχές Κινηματογράφου και συγγραφή σεναρίου».
Η έναρξη θα γίνει στις 8.00 το βράδυ της Τετάρτης και πρώτο θα προβληθεί το βραβευμένο ντοκιμαντέρ του Δ. Κουτσαμπασιάκου «Ο Μανάβης». Ο σκηνοθέτης αναμένεται ότι θα παραβρεθεί, ενώ κατά τη διάρκεια των προβολών μέχρι τις 29 Γενάρη θα έρθουν και άλλοι σκηνοθέτες των οποίων τα φιλμ θα προβληθούν.
Το πλήρες πρόγραμμα του πανοράματος ντοκιμαντέρ έχει ως εξής:

ΤΕΤΑΡΤΗ 22/1
Τελετή έναρξης

20:00 «Ο Μανάβης» του Δ. Κουτσαμπασιάκου

Α' Βραβείο Φεστιβάλ Ντοκιμαντέρ Χαλκίδας Docfest 2013

Βραβείο Σκηνοθεσίας Φεστιβάλ Ντοκιμαντέρ Χαλκίδας Docfest 2013

Βραβείο Κοινού Φεστιβάλ Ντοκιμαντέρ Θεσσαλονίκης 2013

 

ΠΕΜΠΤΗ 23/1

9:00 «Η αποκάλυψη του Χέοπα» της Florence Trann 52’

10:00 «Τα μυστικά των Νάσκα» του Michael Kaschner 63’

11:10 Συζήτηση: «Αρχαιολογικό ντοκιμαντέρ»

12:00 «Ελεύθεροι χαρταετοί» του Διαμαντή Παπαδόπουλου 63’

13:10 «100» του Γεράσιμου Ρήγα 61’

14:15 «Σταυρούλα» της Ηρώς Ντίκα 29’

14:45 «Another night on earth» του David Munoz 55’

15:45 «Circus school» του Guo Jing 103’

17:30 «Το νησί που μοιραζόμαστε» της Δανάης Στυλιανού 100’

19:15 «Ξύπνησε ο Σουλτάν Αχμέτ» του Νίκου Λυγγούρη 63’

20: 20 «Αmbassador/Ο πρέσβης» του Mads Brugger 93’

22:00 «Encardia η πέτρα που χορεύει» του Άγγελου Κοβότσου 56’

23:00 «Camino musical» της Ευηρούλας Δούρου 80’

 

ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 24/1

9:00 «Πατρίς. Απολεσθέν το 1868» των Β. Μεντόγιαννη/Γ. Νικολαΐδη 63’

10:10 «Black Sands» του Αναστάση Αγάθου 52’

11:10 Συζήτηση: «Υποβρύχια κινηματογράφηση», με τους σκηνοθέτες Β. Μεντόγιαννη και Αναστάση Αγάθου

12:00 «The Sea through your eyes» του Lech Mikulski 25’

12:30 «Flow for the love of water» της Irena Salina 84’

14:00 «Ιταλία αγάπησέ την ή άφησέ την» του Gustav Hofer 75’

15:15 «Celtman» του Τζώρτζη Γρηγοράκη 15’

15:35 «Ούτε πέτσα ούτε κόκκαλο. Μια ροκ μπάντα εν πλω» του Ingvar Thorisson 48’

16:30 «Αθηνά εκ του μηδενός» του Φοίβου Κοντογιάννη 52’

17:30 «Φθινοπωρινό χρυσάφι» του Jan Tenhaven 94’

19:15 «Ένα βήμα μπροστά του» Δημήτρη Αθυρίδη 126’

21:30 «Ταξιδιάρα ψυχή» της Αγγελικής Αριστομενοπούλου 65’

 

ΣΑΒΒΑΤΟ 25/1

11:00 «Οι αθάνατοι στο νοτιότερο άκρο της Ευρώπης» του Γ. Μουστάκη 75’

12:00 «Χαρτογραφία της μοναξιάς» της Nocem Collado 69’

13:35 «Σε τούτο το καρτέρι» της Άννα Τσιάρτα 65’

14:45 «Kites/Χαρταετοί» της Beata Dzianowich 79’

16:10 «Όνειρα DNA» του Bregtje Van der Haak 55’

17:10 «Η καλλονή του Πέρα» της Νadire Sipka 53’

18:10 «Καντίρ - Ένας Αφγανός Οδυσσέας» της Αννέτας Παπαθανασίου 79’

19:45 «Πεθαίνοντας για την αλήθεια» του Νίκου Μεγγρέλη 73’

21:20 «Ερείπια» της Ζωής Μαυρουδή 54’

22: 30 «Ανοιχτά μικρόφωνα» του Νίκου Σκαρέντζου 80’

 

ΚΥΡΙΑΚΗ 26/1

11:00 «Τι σκέφτονται τα ζώα;» Του Michael Bicks 54’

12:00 «Toxic crisis» του Όμηρου Ευαγγελινού 55’

13:00 «Καπετάν Κεμάλ, ο σύντροφος» του Φώτου Λαμπρινού 72’

16:15 «Άλλος δρόμος δεν υπήρχε» του Σταύρου Ψυλλάκη 87’

18:00 Συζήτηση: «Ντοκιμαντέρ και κοινωνική μνήμη», με τους Λ. Παπαστάθη, Σ. Ιωάννου, Γ. Τριτσιμπίδα και B. Αλεξόπουλο

19:30 «Βιέτ Κώστας. Υπηκοότης: Ακαθόριστος» του Γιάννη Τριτσιμπίδα 90’

21:00 «Πρώτη Ύλη» του Χρ. Καρακέπελη 78’

22:45 «Bob Marley» του Kevin Macdonald 150’

 

ΔΕΥΤΕΡΑ 27/1

9:00 «Τα δάκρυα της γοργόνας» της Sandrine Feydel 52’

10:00 «Φωνή Αιγαίου» της Λυδίας Καρρά 60’

11:10 Συζήτηση: «Οικολογικό ντοκιμαντέρ», με τη Λυδία Καρρά, πρόεδρο της Ελληνικής Εταιρείας Περιβάλλοντος και Πολιτισμού

12:00 «The 11th hour» της Nadia Connors 81’

13:30 «Κατινούλα» της Μύρνας Τσάπα 47’

14:20 «Perah Istar» της Ελισάβετ Λαλουδάκη 60’

15:30 «Ο τυφλός ψαράς» του Στρατή Βογιατζή 37‘

16:15 «Khaima» του Αθανάσιου Καρανικόλα 80’

17:45 «Σαγιόμι» του Νίκου Νταγιαντά 55’

18:45 «Η παγίδα του Δουβλίνου» του Bryan Carter 51’

20:00 «Ικέτες» του Σταύρου Ιωάννου 76’

21:30 «Familia/Οικογένεια» του Mikael Wistrοm 82’

23:00 «Περιπλανώμενες νότες» της Αγγελικής Γιαννακοπούλου 51’

 

ΤΡΙΤΗ 28/1

9:00 «Σούπερ Αράχνη» του Vincent Amoureux 55’

9:55 «Το μυστήριο της μαύρης ύλης» της Cecile Dejean 55’

11:00 Συζήτηση: «Επιστημονικό ντοκιμαντέρ», με τον Π. Κυριακουλάκο, καλλιτεχνικό διευθυντή του Κέντρου Κοινωνίας, Επιστήμης και Τέχνης (CAID)

12:00 «Μυστήρια ενός αριστουργήματος» του David Murdock 52’

13:00 «Charisma X-Iannis Xenakis» της Έφης Ξηρού 62’

14:10 «Μια χούφτα γενναίοι άνθρωποι» του Ruya Arzu 87’

15:45 «Αφανείς ήρωες» του Παναγιώτη Κουντουρά 70’

17:00 «Τα παιδιά της πυράς» του Rajesh Jala 73’

18:30 «Φιλό και Μαρίνα» της Καλλιόπης Λεγάκη 74’

20:00 «Mindelo» του Αλέξη Τσάφα 90’

21:40 «Γαύδος. Εκεί στον νότο» της Ανθής Νταουντάκη 93’

23:20 «Katrina music» του Χρόνη Πεχλιβανίδη 55’

 

ΤΕΤΑΡΤΗ 29/1

9:00 «Seeds of hope» του Γιώργου Γκιούλη 44’

9:50 «Taste The Waste» του Valentin Thurn 57’

11:00 «Κρέας, ο πόλεμος των πηρουνιών» του Γιάννη Μισουρίδη 45’

12:30 «Η βάρδια του πελεκάνου» της Leia Binzer 67’

14:00 «Slow Food Story» του Stefano Sarco 73’

15:30 «Τα γλυκά όνειρα» του Μουσταφά του Αγγ. Αμπάζογλου 79’

17:00 «More Than Honey» του Markus Imhoof 95’

18:45 «Ο χρυσός της Αργολίδας» του Γ. Ζέρβα 60’

20:00 «Food for love» της Μαριάννας Οικονόμου 52’

21:00 Τελετή λήξης

«Ομορφιές και δυσκολίες» του Κίμωνα Τσακίρη 55’

Βραβείο Καλύτερου Ντοκιμαντέρ Φεστιβάλ Ελληνικού Κινηματογράφου Λονδίνου 2013

Βραβείο Καλύτερης Μουσικής Φεστιβάλ Ελληνικού Κινηματογράφου Λονδίνου 2013

 

Παράλληλες εκδηλώσεις



ΝΤΟΚΙΜΑΝΤΕΡ ΚΑΙ ΚΟΙΝΩΝΙΚΗ ΜΝΗΜΗ

Με τους Λ. Παπαστάθη, Σ. Ιωάννου, Γ. Τριτσιμπίδα και B. Αλεξόπουλο

Αμφιθέατρο Εργατικού Κέντρου, Κυριακή 26/1, ώρα 18:00

 

ΤΟ ΝΤΟΚΙΜΑΝΤΕΡ ΣΤΗΝ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ

Συζήτηση με θέμα «Το ντοκιμαντέρ στην εκπαίδευση», με συντονίστρια τη Βασιλική Σακκά, σχολική σύμβουλο Μεσσηνίας, και με τους Βασίλη Μεντόγιαννη και Κλεώνη Φλέσσα

Προβολή των ντοκιμαντέρ:

«Ελένη Μπούκουρη Αλταμούρα - Η πρώτη Ελληνίδα ζωγράφος» της Κλεώνης Φλέσσα 56’

«Μακρόνησος» των Η. Γιαννακάκη, Ε. Καραμπάτσου 90’

Κεντρική Σκηνή ΔΗ.ΠΕ.ΘΕ.Κ., Πέμπτη 23/1, ώρα 18:00

 

Workshop

ΒΑΣΙΚΕΣ ΑΡΧΕΣ ΚΙΝΗΜΑΤΟΓΡΑΦΟΥ ΚΑΙ ΣΥΓΓΡΑΦΗ ΣΕΝΑΡΙΟΥ

Το Workshop απευθύνεται σε νέους που τους ενδιαφέρει η κινηματογραφική τέχνη και χωρίζεται σε τρία μέρη:

α) Μια θεωρητική ενημέρωση για το τι είναι το Σενάριο στον κινηματογράφο

β) Μια εισαγωγή στις βασικές αρχές της κινηματογραφικής τεχνικής

γ) Το μεγαλύτερο μέρος του τετραημέρου θα καλυφθεί από πρακτικές εφαρμογές με ειδικές εργασίες των συμμετεχόντων και θα τεθούν τα θεμέλια για εργασίες από τις οποίες θα προκύψει μια μικρή ταινία που, αφού θα έχει γίνει η κατασκευή της κατά τη διάρκεια της χρονιάς, θα παρουσιαστεί ολοκληρωμένη στο επόμενο Πανόραμα

Συντονιστής: Αλέξης Τσάφας - σκηνοθέτης/παραγωγός ντοκιμαντέρ

Καλλιτεχνικό Στέκι, Σάββατο 25 - Τρίτη 28/1, 14:00 - 17:00