Τρίτη, 16 Ιουνίου 2015 00:00

Με τον Δ. Κουτσούμπα η εκδήλωση για τους εκτελεσμένους κομμουνιστές στην Τρίπολη

ΣΤΙΣ 5 ΙΟΥΛΗ 
Το πρόγραμμα της μεγάλης εκδήλωσης που διοργανώνει το ΚΚΕ στο Τρίπολη, στις 5 Ιούλη, για τα αποκαλυπτήρια του μνημείου προς τιμήν των εκτελεσμένων κομμουνιστών και άλλων αγωνιστών της περιόδου 1947-1949, από το έκτακτο στρατοδικείο, παρουσιάστηκε σήμερα. Στην εκδήλωση θα μιλήσει ο γενικός γραμματέας της Κεντρικής Επιτροπής του ΚΚΕ, Δημήτρης Κουτσούμπας, ενώ θα συμμετέχουν και εκατοντάδες νεολαίοι, από την κατασκήνωση του 24ου Αντιιμπεριαλιστικού Διημέρου της ΚΝΕ, που θα γίνει στο Ναύπλιο…

Η εκδήλωση διοργανώνεται με απόφαση της Κεντρικής Επιτροπής του ΚΚΕ και όπως τόνισε σήμερα η Παναγιώτα Πανούση, γραμματέας της Τομεακής Επιτροπής Αρκαδίας, θα ξεκινήσει στις 11:30 το πρωί της Κυριακής 5 Ιούλη στο χώρο των εκτελέσεων στον Αι Θανάση πίσω από τις φυλακές.
Η γραμματέας της Τομεακής Επιτροπής σημείωσε: «Καλούμε το λαό και τους νέους της περιοχής μας να γνωρίσουν την ιστορική αλήθεια και να τιμήσουν μαζί μας τους αλύγιστους Ήρωες της ταξικής πάλης. Τα ονόματα των 258 εκτελεσμένων που έχουν μέχρι στιγμής βεβαιωθεί έχουν ήδη δοθεί στην δημοσιότητα. Όποιος γνωρίζει και άλλα στοιχεία, ή έχει υλικό από την εποχή παρακαλείται να έρθει σε επαφή με τις κατά τόπους οργανώσεις του Κόμματος. Ιδιαίτερο κάλεσμα απευθύνουμε στους συγγενείς και απογόνους των εκτελεσμένων ώστε να βοηθήσουν στην συλλογή του αρχειακού υλικού της εποχής. Ένα δείγμα των υλικών που έχουμε συλλέξει σας παρουσιάζουμε και σήμερα.
Με την εκδήλωση αυτή εκτός της τιμής που θέλουμε και έχουμε χρέος να αποτίσουμε στον ανθό, σε ότι καλύτερο είχε γεννήσει η εργατική τάξη, η φτωχή αγροτιά και τα άλλα λαϊκά στρώματα, σε ότι καλύτερο είχε γεννήσει το ΚΚΕ, θέλουμε επίσης να αναδείξουμε ότι και την περίοδο της ΕΑΜικής αντίστασης και αργότερα στην κορυφαία στιγμή της ταξικής πάλης στην χώρα μας του ΔΣΕ συγκρούονταν δύο κόσμοι. Από τη μια ήταν οι κομμουνιστές που αντιπροσώπευαν και πάλευαν για τα συμφέροντα της εργατικής τάξης και του εργαζόμενου λαού και από την άλλη ο καταπιεστικός μηχανισμός της αστικής τάξης που υπερασπιζόταν το εκμεταλλευτικό σύστημα. Από την μια ήταν η περηφάνια, η λεβεντιά, η αντοχή, η ανιδιοτέλεια και ο ηρωισμός των πιο μεγάλων πράξεων για την κοινωνική απελευθέρωση. Από την άλλη ήταν ο κόσμος των εκμεταλλευτών, αυτός της αγριότητας των βασανιστών και των χαφιέδων, της δολιότητας και της εξαγοράς, του ψέματος και της διαφθοράς του σάπιου και άδικου συστήματος.
Αυτοί οι δύο κόσμοι συνεχίζουν και σήμερα να συγκρούονται και δεν μπορούν να γίνουν «ένα». Από τη μία είναι αυτοί που υπερασπίζονται τον γερασμένο καπιταλισμό που γεννά μόνο κρίσεις, πολέμους, βαρβαρότητα για τους λαούς. Από την άλλη είναι ο κόσμος των πολλών, της εργατικής τάξης, που με το μυαλό, τα χέρια και τους κόπους της παράγει τα πάντα και μπορεί να ζήσει αφάνταστα καλύτερα και μπορεί να εξασφαλίσει ένα φωτεινό μέλλον για όλο το λαό, αν πάρει στα δικά της χέρια την εξουσία και μετατρέψει σε κοινωνική ιδιοκτησία τις μεγάλες επιχειρήσεις, τον φυσικό και ορυκτό πλούτο της χώρας.
Από τη μια αυτοί που υπερασπίζονται τα συμφέροντα και τα κέρδη της πλουτοκρατίας, τη συμμετοχή της χώρας στην ΕΕ και το ΝΑΤΟ, που επιβάλλουν με ψέματα και εκβιασμούς συνεχώς αντεργατικά μέτρα και φοροεπιδρομές στο λαό και εμπλέκουν τη χώρα σε ιμπεριαλιστικές επεμβάσεις και πολέμους. Και από την άλλη το ΚΚΕ που καλεί το λαό σε συμπόρευση και λαϊκή συμμαχία πάλης και ανατροπής για τα δικαιώματά του, για να μην τον ματώνουν άλλο για την κερδοφορία του κεφαλαίου, για το κρατικό χρέος που αυτός δεν ευθύνεται και τη συμμετοχή της χώρας στην ΕΕ και το ΝΑΤΟ.
Γι’ αυτό λέμε καμία ανοχή, καμία αποδοχή των παλιών και νέων αντιλαϊκών συμφωνιών και μέτρων που έφεραν οι προηγούμενες κυβερνήσεις και συνεχίζει να φέρνει και η σημερινή κυβέρνηση ΣΥΡΙΖΑ – ΑΝΕΛ μαζί με την ΕΕ.
Η διέξοδος για το λαό βρίσκεται στη ρήξη με την ΕΕ και την εξουσία του κεφαλαίου, στην μονομερή διαγραφή του χρέους, στην αποδέσμευση από την ΕΕ και κάθε καπιταλιστική λυκοσυμμαχία, στην κοινωνικοποίηση των μονοπωλίων με κεντρικό σχεδιασμό και το λαό στο τιμόνι της εξουσίας. Για αυτό το δρόμο έδωσαν τη ζωή τους οι εκτελεσμένοι αγωνιστές της Τρίπολης και πρέπει να είναι για μας τις νεότερες γενιές παράδειγμα και φάρος φωτεινός της ατσάλινης αντοχής και αταλάντευτης στάσης ζωής. Με αυτό το σκεπτικό πάρθηκε η απόφαση ένταξης της εκδήλωσης στο φετινό διήμερο της ΚΝΕ»
Το σύνθημα του φετινού Διημέρου είναι εμπνευσμένο από τον Ναζίμ Χικμέτ: «Την ορμή μας την έχουμε από τους αιώνες... Θα βγούμε νικητές κι ας είναι οι θυσίες μας βαριές».
Το Σάββατο 4 Ιούλη, οι Οργανώσεις της ΚΝΕ θα επισκεφτούν την Ακροναυπλία, όπου λειτούργησαν οι φυλακές πολιτικών κρατουμένων την περίοδο 1937 - 1943. Την Κυριακή 5 Ιούλη, οι κατασκηνωτές θα συμμετάσχουν στην εκδήλωση της Κεντρικής Επιτροπής του ΚΚΕ, στον Αϊ - Θανάση στην Τρίπολη.

 

ΟΙ ΕΚΤΕΛΕΣΜΕΝΟΙ

α/α    ΟΝΟΜΑΤΕΠΩΝΥΜΟ        ΠΑΤΡΩΝΥΜΟ  ΗΛΙΚΙΑ    ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΕΚΤΕΛΕΣΗΣ     ΝΟΜΟΣ ΚΑΤΑΓΩΓΗΣ       ΠΟΛΗ - ΧΩΡΙΟ

1       Αθανασόπουλος  Δημήτριος         του Ιωάννη         22     7/4/1949          ΑΡΚΑΔΙΑ Απιδίτσα

2       Αλεξανδρής  Νικόλαος         του Ιωάννη         43     5/5/1949    ΑΡΚΑΔΙΑ          Αγιος Βασίλης

3       Ανδρούτσος  Θεόδωρος       του Παναγιώτη   22     5/5/1949    ΑΡΚΑΔΙΑ          Πλατανάκι

4       Αποστολόπουλος  Σωτήριος          του Χαράλαμπου         30     7/4/1949          ΑΡΚΑΔΙΑ Μπογιάτι - Γορτινίας

5       Ασημακόπουλος  Βασίλειος του Θεόδωρου    34     20/1/1949 ΑΡΚΑΔΙΑ          Κοντοβάζαινα

6       Βάγιας  Παναγιώτης    του Σταύρου       28     6/4/1949    ΑΡΚΑΔΙΑ          Παλαιοχώρι

7       Βαλκανάς  Δημήτριος του Παντελή       21     15/7/1949 ΑΡΚΑΔΙΑ Χράνοι Μεγαλόπολης

8       Βασιλόπουλος  Αθανάσιος   του Αναστάσιου 25     27/6/1949 ΑΡΚΑΔΙΑ          Μυγδαλιά

9       Βασιλόπουλος Ευάγγελος    του Σωτηρίου     18     18/5/1948 ΑΡΚΑΔΙΑ          Ανεμοδούρι

10     Βελισσάρης  Αναστάσιος     του Ηλία    24     21/9/1949 ΑΡΚΑΔΙΑ Μαλωτά

11     Γαρατζιώτης  Γεώργιος        του Αθανάσιου   37     14/5/1949 ΑΡΚΑΔΙΑ          Καρύταινα

12     Γεωργακόπουλος  Βασίλειος         του Δημητρίου   34     18/5/1948          ΑΡΚΑΔΙΑ Χράνοι Μεγαλόπολης

13     Γεωργακόπουλος  Ιωάννης  του Βασιλείου    29     21/9/1949 ΑΡΚΑΔΙΑ          Τουρκολέκα

14     Γεωργακόπουλος Αλέξανδρος      του Παναγιώτη   23     2/11/1948          ΑΡΚΑΔΙΑ Πιάνα

15     Γεωργανάς  Πέτρος     του Παναγιώτη                                         22          24/2/1948 ΑΡΚΑΔΙΑ Χειράδες

16     Γιαννακόπουλος  Σταύρος   του Παναγιώτη   32     7/2/1948    ΑΡΚΑΔΙΑ          Κανδήλα

17     Γιάνναρης Ιωάννης     του Βασίλειου    36     20/1/1949 ΑΡΚΑΔΙΑ Καστρί

18     Γιαννόπουλος  Βασίλειος     του Θεόδωρου    36     18/6/1949 ΑΡΚΑΔΙΑ          Βουνό

19     Γκαρδιακός  Γεώργιος          του Ευθυμίου      27     18/5/1949 ΑΡΚΑΔΙΑ          Τρίλοφος

20     Γρηγορίου  Ιωάννης    του Γρηγορίου    36     23/5/1949 ΑΡΚΑΔΙΑ          Μεσόραχη

21     Γρίτσης  Νικόλαος      του Αγγελή         32     18/6/1949 ΑΡΚΑΔΙΑ Τρίπολη

22     Δασκαλόπουλος  Επαμεινώνδας   του Φωτίου         23     28/9/1949          ΑΡΚΑΔΙΑ Βαλτεσινίκο

23     Δελής  Αναστάσιος      του Νικόλαου     34     6/4/1949    ΑΡΚΑΔΙΑ Πικέρμι

24     Δημητρακάς  Παναγιώτης    του Αθανάσιου   34     11/7/1949 ΑΡΚΑΔΙΑ          Μυγδαλιά

25     Δημόπουλος  Αντώνιος        του Αθανάσιου   26     17/6/1949 ΑΡΚΑΔΙΑ          Καμαρίτσα

26     Δημόπουλος  Ιωάννης του Παναγιώτη   24     22/12/1948         ΑΡΚΑΔΙΑ          Σκοπή

27     Δημόπουλος  Κωνσταντίνος          του Γεωργίου      22     22/12/1948          ΑΡΚΑΔΙΑ Λύκαιο

28     Δημόπουλος  Παρασκευάς   του Γεωργίου      42     23/5/1949 ΑΡΚΑΔΙΑ          Τρίπολη

29     Ευαγγέλου  Ευάγγελος          του Παναγιώτη   34     7/4/1949    ΑΡΚΑΔΙΑ          Καστρί

30     Ζαφειρόπουλος  Νικόλαος   του Παναγιώτη   53     8/6/1949    ΑΡΚΑΔΙΑ          Καρδαρίτσι

31     Ζορμπαλάς  Χαράλαμπος     του Παναγιώτη   30     12/4/1949 ΑΡΚΑΔΙΑ          Ρούσι

32     Θεοδωρόπουλος  Παναγιώτης       του Ιωάννη         32     27/6/1949          ΑΡΚΑΔΙΑ Σαρακίνι

33     Θερμογιάνης Παναγιώτης    του Νικόλαου     22     6/4/1949    ΑΡΚΑΔΙΑ          Παλαιοχώρι

34     Ισαριώτης  Πολύβιος   του Φωτίου         42     20/1/1949 ΑΡΚΑΔΙΑ          Ραψωμάτι

35     Κανελλόπουλος  Αθανάσιος          του Κων/νου       48     11/7/1949          ΑΡΚΑΔΙΑ Χώρα

36     Καραθανάσης  Ιωάννης        του Αθανασίου                      31     16/1/1948          ΑΡΚΑΔΙΑ Κερπινή

37     Καραλέκας  Απόστολος       του Γεωργίου      32     31/8/1949 ΑΡΚΑΔΙΑ          Ραψωμάτι

38     Καραλέκας  Νικόλαος του Γεωργίου      32     31/8/1949 ΑΡΚΑΔΙΑ          Ραψωμάτι

39     Καραλής Βασίλειος     του Ιωάννη         32     13/9/1948 ΑΡΚΑΔΙΑ Στενό

40     Κατσαρόγιαννης  ή Τσαρούχης  Ιωάννης        του Παναγιώτη   39          26/1/1949 ΑΡΚΑΔΙΑ Ζευγολατιό

41     Κατσίγκρης  Μιχαήλ   του Ιωάννη         30     11/7/1949 ΑΡΚΑΔΙΑ Τυρός

42     Καφαντάρης  Λάμπρος         του Θεόδωρου    29     6/4/1949    ΑΡΚΑΔΙΑ          Κώμη

43     Κιντής  Παναγιώτης    του Γεωργίου      35     8/8/1949    ΑΡΚΑΔΙΑ Τρόπαια

44     Κλιμέντζος  Ιωάννης   του Αριστείδη     30     23/5/1949 ΑΡΚΑΔΙΑ          Σημειάδες

45     Κοκκινάκος Μιχαήλ   του Δημητρίου   28     27/7/1948 ΑΡΚΑΔΙΑ          Βλαχέρνα

46     Κόλλια  Καίτη    θυγ. Χαρίλαου    18     2/8/1949    ΑΡΚΑΔΙΑ Μαυρίκι

47     Κολοκούρης  Ιωάννης του Δημητρίου   22     18/5/1949 ΑΡΚΑΔΙΑ          Πλατανάκι

48     Κοντόπουλος  Χρήστος        του Κων/νου       52     20/3/1948 ΑΡΚΑΔΙΑ          Καρύταινα

49     Κόπελας  Βασίλειος    του Παναγιώτη   50     19/5/1949 ΑΡΚΑΔΙΑ          Μαραθούσα

50     Κορομηλάς  Στέφανος του Γεωργίου      20     4/11/1947 ΑΡΚΑΔΙΑ          Βλαχοκερασιά

51     Κοτταρίνος  Δημοσθένης     του Δημητρίου   34     6/4/1949    ΑΡΚΑΔΙΑ          Ροεινό

52     Κουκουβές  Νικόλαος του Θεόδωρου    34     27/5/1949 ΑΡΚΑΔΙΑ          Ανεμοδούρι

53     Κουράφας  Ιωάννης    του Κων/νου                34     20/1/1949 ΑΡΚΑΔΙΑ          Δυρράχι

54     Κουτσουμπός  Σταύρος        του Γεωργίου      23     17/6/1949 ΑΡΚΑΔΙΑ          Χωτούσα

55     Κριτσελάς  Βικέντιος  του Παρασκευά  41     31/8/1949 ΑΡΚΑΔΙΑ Άγαλι

56     Κυριαζής  Ανδρέας     του Παναγιώτη   32     12/4/1949 ΑΡΚΑΔΙΑ Ίσαρι

57     Κυριακόπουλος  Κωνσταντίνος    του Παναγιώτη   27     27/6/1949          ΑΡΚΑΔΙΑ Παναγιά

58     Κωνσταντάκης  Γρηγόριος  του Νικόλαου     20     22/7/1949 ΑΡΚΑΔΙΑ          Παλαιοχώρι

59     Κωνσταντόπουλος  Βασίλειος       του Χρήστου       30     8/6/1949          ΑΡΚΑΔΙΑ Αγρίδι

60     Κωσταρέλλος  Μιχαήλ         του Ευθύμιου      32     28/9/1949 ΑΡΚΑΔΙΑ          Παναγίτσα

61     Κωστόπουλος  Αθανάσιος   του Κων/νου       23     30/10/1947          ΑΡΚΑΔΙΑ Βυζίκι

62     Λαδάς  Θεόδωρος        του Χρήστου       29     17/6/1949 ΑΡΚΑΔΙΑ          Αναβρυτός

63     Μανούσος  Ιωάννης    του Πέτρου         40     15/9/1949 ΑΡΚΑΔΙΑ          Λυκόσουρα

64     Μαντάς  Παναγιώτης  του Αναστάσιου 30     27/6/1949 ΑΡΚΑΔΙΑ Λεβίδι

65     Μαρόπουλος  Γεώργιος       του Κων/νου       35     7/4/1949    ΑΡΚΑΔΙΑ          Καρύταινα

66     Μαυρικόπουλος  Μιχαήλ     του Ιωάννη         26     9/9/1949    ΑΡΚΑΔΙΑ          Λεωντάρι

67     Μουλόπουλος  Κωνσταντίνος       του Παναγιώτη   34     18/6/1949          ΑΡΚΑΔΙΑ Τρίπολη

68     Μουστογιάννης  Χαράλαμπος       του Σταματίου    22     28/2/1949          ΑΡΚΑΔΙΑ Περδικονέρι

69     Μπαρτζιώτης  Παναγιώτης  του Αλεξίου        27     17/3/1949 ΑΡΚΑΔΙΑ          Τριποταμιά

70     Μπερδούσης  Θεοδόσιος     του Ιωάννη         43     14/5/1949 ΑΡΚΑΔΙΑ          Σαρακίνι

71     Μποσμής ή Σκασίλας Θεόδωρος  του Ευσταθίου    24     11/7/1949          ΑΡΚΑΔΙΑ Μυγδαλιά

72     Μποτόπουλος  Κωνσταντίνος       του Ιωάννη         54     13/9/1948          ΑΡΚΑΔΙΑ Αγ. Βασίλιος

73     Μπουρμπούς  Ευάγγελος     του Ιωάννη         20     7/4/1949    ΑΡΚΑΔΙΑ          Κώμη

74     Μπράβος  Παναγιώτης         του Αλεξίου        21     22/12/1948          ΑΡΚΑΔΙΑ Λαγκάδια

75     Νικολόπουλος  Γεώργιος     του Μάρκου       36     9/9/1949    ΑΡΚΑΔΙΑ          Βυζίκι

76     Νταής  Αθανάσιος       του Γεωργίου      36     15/9/1949 ΑΡΚΑΔΙΑ          Καστανοχώρι

77     Οικονόμου  Γεώργιος του Νικόλαου     24     26/8/1949 ΑΡΚΑΔΙΑ Ασέα

78     Πανόπουλος  Παναγιώτης    του Γεωργίου      28     26/8/1949 ΑΡΚΑΔΙΑ          Παλαιόπυργος

79     Πανόπουλος  Πέτρος  του Αναστάσιου 34     18/6/1949 ΑΡΚΑΔΙΑ Ρίζες

80     Παπαδόπουλος  Γεώργιος    του Αντωνίου     41     22/7/1949 ΑΡΚΑΔΙΑ          Παλαιοχώρι

81     Παπαδόπουλος  Κωνσταντίνος     του Νικόλαου     38     1/6/1949          ΑΡΚΑΔΙΑ Δεμίρι

82     Παπαϊωάννου  Γεωργία        χα Γεωργίου       32     27/6/1949 ΑΡΚΑΔΙΑ          Τρίπολη

83     Παπαϊωάννου  Γεώργιος      του Ιωάννη         34     19/5/1949 ΑΡΚΑΔΙΑ          Μεγαλόπολη

84     Παπανικολάου  Νικόλαος    του Πολυχρόνη  34     22/7/1949 ΑΡΚΑΔΙΑ          Βυζίκι

85     Παπαπέτρου  Χαράλαμπος  του Παναγιώτη   54     15/7/1949 ΑΡΚΑΔΙΑ          Βαλτεσινίκο

86     Παρράς  Σπυρίδων      του Δημητρίου   26     18/5/1949 ΑΡΚΑΔΙΑ Άγαλι

87     Πετρόπουλος  Βασίλειος      του Παρασκευά  27     9/9/1949    ΑΡΚΑΔΙΑ          Άγαλι

88     Πετρόπουλος  Διονύσιος      του Αθανάσιου   22     14/5/1949 ΑΡΚΑΔΙΑ          Βάστα

89     Πετρόπουλος  Ελευθέριος    του Δημητρίου   26     18/5/1949 ΑΡΚΑΔΙΑ          Τρίπολη

90     Πετρόπουλος  Ιωάννης         του Γεωργίου      42     16/2/1948 ΑΡΚΑΔΙΑ          Στρίγκου

91     Πολύδωρος   ή Κατσίμολος  Παναγιώτης        του Δημητρίου   27          28/7/1948 ΑΡΚΑΔΙΑ Μυγδαλιά

92     Πράπα  Γεωργία θυγ. Χαράλαμπου        23     27/6/1949 ΑΡΚΑΔΙΑ Ζάτουνα

93     Ρούβαλης  Απόστολος του Νικόλαου     43     12/4/1949 ΑΡΚΑΔΙΑ Ίσαρι

94     Ρουμελιώτης  Χαράλαμπος  του Θεόδωρου    33     28/7/1948 ΑΡΚΑΔΙΑ          Κοντοβάζαινα

95     Ρούνης  Γεώργιος        του Πέτρου         26     27/7/1948 ΑΡΚΑΔΙΑ          Βλαχέρνα

96     Ρούπας  Αθανάσιος     του Χρήστου       22     27/6/1949 ΑΡΚΑΔΙΑ Ίσαρι

97     Σιαμπής  Γεώργιος      του Χρήστου       22     28/9/1949 ΑΡΚΑΔΙΑ          Μακρύσια

98     Σπανός  Ηλίας    του Γεωργίου      25     8/8/1949    ΑΡΚΑΔΙΑ Καρυές

99     Σπανός  Ιωάννης          του Γεωργίου      23     8/8/1949    ΑΡΚΑΔΙΑ Άνω Καρυές

100   Σπυρόπουλος  Γεώργιος       του Παναγιώτη   20     2/8/1949    ΑΡΚΑΔΙΑ          Ανεμοδούρι

101   Σταθόπουλος  Ηλίας    του Νικόλαου     32     22/7/1949 ΑΡΚΑΔΙΑ Βέρβαινα

102   Συρεγγέλας  Κωνσταντίνος  του Δημητρίου   28     7/4/1949    ΑΡΚΑΔΙΑ          Λύκαιο

103   Σωφρονάς  Νικήτας     του Αθανάσιου   21     7/4/1949    ΑΡΚΑΔΙΑ Άκοβος

104   Ταλαγάνης  Διονύσιος του Δημητρίου   49     20/1/1949 ΑΡΚΑΔΙΑ Δόριζα

105   Τζανέτος  Νικόλαος    του Ρήγα    30     18/5/1949 ΑΡΚΑΔΙΑ Καλύβια

106   Τίτσης  Ευάγγελος       του Βασιλείου    26     2/8/1949    ΑΡΚΑΔΙΑ Ίσαρι

107   Τσαντίλης  Θεόδωρος του Γεωργίου      20     5/3/1948    ΑΡΚΑΔΙΑ          Μεγαλόπολη

108   Τσαρουχάς  Βασίλειος του Κων/νου       29     12/4/1949 ΑΡΚΑΔΙΑ          Βλαχέρνα

109   Τσίρμπας  Αλέξανδρος         του Κων/νου       23     21/9/1949 ΑΡΚΑΔΙΑ          Μαλλωτά

110   Τσίρμπας  Πέτρος        του Νικόλαου     36     21/9/1949 ΑΡΚΑΔΙΑ Μαλλωτά

111   Φιλόπουλος  Πέτρος   του Γεωργίου      23     2/11/1948 ΑΡΚΑΔΙΑ          Στεμνίτσα

112   Φουρνόδαυλος  Παναγιώτης         του Χρήστου       39     7/4/1949          ΑΡΚΑΔΙΑ Μυγδαλιά

113   Φρίγκας  Σαράντος      του Παναγιώτη   26     16/2/1948 ΑΡΚΑΔΙΑ Στρίγκου

114   Φωτόπουλος  Σπυρίδων       του Γεωργίου      29     28/7/1949 ΑΡΚΑΔΙΑ          Ρούτσι

115   Χρονόπουλος  Δημήτριος    του Σωτηρίου     24     22/12/1948          ΑΡΚΑΔΙΑ Βάστα

116   Αθανασόπουλος Ζαχαρίας   Του Κ.       28     5/5/1949    ΑΡΚΑΔΙΑ Βάστα

117   Χρηστάκος  Χρήστος  του Γεωργίου      34     2/3/1948    ΑΡΚΑΔΙΑ          Γιαννέικα

118   Αναστασάκος  Ιωάννης        του Παναγιώτη   26     5/2/1948    ΛΑΚΩΝΙΑ          Άλικα

119   Βαβαγιάνος  Παναγιώτης     του Θεόδωρου    32     15/7/1949 ΛΑΚΩΝΙΑ          Τρύπη

120   Βαβαρούτσος  Σωτήριος      του Νικόλαου     26     24/9/1949 ΛΑΚΩΝΙΑ          Τρύπη

121   Βουγιουκλάκη  Σταυρούλα  θυγ. Γεωργίου     38     23/12/1948          ΛΑΚΩΝΙΑ         Γύθειο

122   Βουνάσης  Κωνσταντίνος    του Αριστείδη     25     6/4/1949    ΛΑΚΩΝΙΑ          Βορδόνια

123   Βρεττάκος  Κωνσταντίνος   του Ηλία    32     24/3/1949 ΛΑΚΩΝΙΑ          Λάγιο

124   Γεωργόπουλος  ή Μπέργερης  Παναγιώτης    του Ιωάννη         34          24/9/1949 ΛΑΚΩΝΙΑ         Μαγούλα

125   Γεωργουλογιάννης  Παναγιώτης   του Γεωργίου      35     23/8/1948          ΛΑΚΩΝΙΑ         Λάγια Γυθείου

126   Γιανακόπουλος  Νικόλαος   του Ιωάννη         22     27/5/1949 ΛΑΚΩΝΙΑ          Βασσαράς

127   Γιαννακάκος  Μανούσος     του Θεόδωρου    27     7/2/1948    ΛΑΚΩΝΙΑ          Ασωπός

128   Γιδάκος  Μιχαήλ         του Χρήστου       23     5/2/1948    ΛΑΚΩΝΙΑ          Φλωμοχώρι

129   Γκοβάτσος  Παύλος     του Δημητρίου   42     11/7/1949 ΛΑΚΩΝΙΑ          Καταβόθρα

130   Δαράκης  Γεώργιος     του Νικόλαου     34     23/5/1949 ΛΑΚΩΝΙΑ          Βρονταμάς

131   Δουκάκος  Δημήτριος του Ιωάννη         35     14/5/1949 ΛΑΚΩΝΙΑ          Μαραθέα

132   Δούνιας  Ευστάθιος     του Γεωργίου      50     24/9/1949 ΛΑΚΩΝΙΑ          Λογγάστρα

133   Καραμούζης  Δημήτριος      του Αντωνίου     23     5/2/1948    ΛΑΚΩΝΙΑ          Κότρωνας

134   Καργάκος  Παναγιώτης        του Ηλία              24     17/6/1949 ΛΑΚΩΝΙΑ          Γύθειο

135   Καρούνος  Σπυρίδων ή Μπέχος    του Δημητρίου   34     27/5/1949          ΛΑΚΩΝΙΑ         Σπάρτη

136   Καρύδης  Κωνσταντίνος      του Ανδρέα         33     27/5/1949 ΛΑΚΩΝΙΑ          Τρύπη

137   Καρυτιανός  Παναγιώτης     του Πολυχρόνη  23     27/6/1949 ΛΑΚΩΝΙΑ          Αστέρι

138   Κομνηνός  Γεώργιος   του Φιλίππου      42     5/5/1949    ΛΑΚΩΝΙΑ          Μυρτιά

139   Κουλογιάννης  Κωνσταντίνος       του Νικόλαου     35     28/2/1949          ΛΑΚΩΝΙΑ         Πελλάνα

140   Κουμπαράκος  Θωμάς του Αναστάσιου                    23     31/8/1949          ΛΑΚΩΝΙΑ         Σπαρτιά

141   Κουράκου Ελένη                            19/4/1948 ΛΑΚΩΝΙΑ         Σκουτάρι

142   Κουτράκος  Δαμιανός του Δημητρίου   42     20/8/1947 ΛΑΚΩΝΙΑ          Μαυρομοβούνι

143   Κυβέλος  Χαρίλαος     του Νικόλαου     35     24/9/1949 ΛΑΚΩΝΙΑ          Τρύπη

144   Κωνστανταράκος  Λεωνίδας         του Σταύρου       31     27/5/1949          ΛΑΚΩΝΙΑ         Λάγιο

145   Λάμπρου  Χρήστος     του Λάμπρου      34     28/7/1949 ΛΑΚΩΝΙΑ         Αγ. Δημήτριος

146   Λιανός  Γεώργιος        του Βασιλείου    30     15/7/1949 ΛΑΚΩΝΙΑ          Παπαδιάνικα

147   Λυμπέρης  Λεωνίδας   του Περικλή       20     23/8/1948 ΛΑΚΩΝΙΑ          Φιλίσι

148   Μενεγάκος  Δημήτριος        του Ηλία    32     9/6/1948    ΛΑΚΩΝΙΑ          Γύθειο

149   Μονέδας  Ιωάννης       του Γεωργίου                         23     5/2/1948          ΛΑΚΩΝΙΑ         Παχιάνικα

150   Μονέδας Ηλίας  του Παναγιώτη   23     5/2/1948    ΛΑΚΩΝΙΑ          Παχιάνικα

151   Μπαρτζάκος  Ιωάννης του Πέτρου         18     5/3/1948    ΛΑΚΩΝΙΑ          Αρεόπολη

152   Μπενέκου  Αθηνά       Θυγ. Χριστόφορου      27     8/12/1947 ΛΑΚΩΝΙΑ          Ζούπαινα

153   Μπόκος  Γεώργιος      του Νικόλαου     23     6/4/1949    ΛΑΚΩΝΙΑ          Μπιζάνι

154   Νικολάκου Ελένη        του Δημήτριου             20/3/1948 ΛΑΚΩΝΙΑ          Αχωματου

155   Νικόλαρος  Θεόδωρος         του Χαράλαμπου         25     24/9/1949          ΛΑΚΩΝΙΑ         Τρύπη

156   Νικολόπουλος  Κωνσταντίνος      του Ηλία    22     24/9/1949 ΛΑΚΩΝΙΑ          Λογγάστρα

157   Ντάρμος  Δημήτριος   του Γεωργίου      45     27/5/1949 ΛΑΚΩΝΙΑ          Αράχωβα

158   Ξηρόδημας  Κωνσταντίνος  του Δημητρίου   35     9/9/1949    ΛΑΚΩΝΙΑ          Βρονταμάς

159   Οικονομάκης  Σαράντος      του Παναγιώτη   23     24/3/1949 ΛΑΚΩΝΙΑ          Σπάρτη

160   Οικονόμου  Γεώργιος του Νικόλαου     28     14/5/1949 ΛΑΚΩΝΙΑ          Γύθειο

161   Παγάνης  Παναγιώτης του Ευσταθίου    27     25/2/1949 ΛΑΚΩΝΙΑ          Σπάρτη

162   Παναρίτης  Ιωάννης    του Παναγιώτη   21     27/5/1949 ΛΑΚΩΝΙΑ          Κουπιά

163   Πανούλιας  Αλέξανδρος       του Ιωάννη         27     23/5/1949 ΛΑΚΩΝΙΑ          Πάκια

164   Παπαδόπουλος  Ιωάννης      του Παναγιώτη   23     9/9/1949    ΛΑΚΩΝΙΑ          Γκοριτσά

165   Παπαμιχαήλ  Πιπίτσα  θυγ. Φωτίου        22     26/8/1949 ΛΑΚΩΝΙΑ          Αράχωβα

166   Παπάς  Χαράλαμπος   του Γεωργίου      36     22/7/1949 ΛΑΚΩΝΙΑ          Βασσαράς

167   Πέτρουλας  Παναγιώτης       του Πέτρου         26     1/6/1949    ΛΑΚΩΝΙΑ          Οίτυλο

168   Πιερράκου  Ελένη       συζ. Πέτρου        50     31/5/1948 ΛΑΚΩΝΙΑ          Λάγια Γυθείου

169   Πρεκεζέ Μαρία  Θυγ. Λεωνίδα     27     11/7/1949 ΛΑΚΩΝΙΑ         Αράχωβα

170   Ροζακλής  Ηλίας του Αποστόλου  23     27/6/1949 ΛΑΚΩΝΙΑ         Απιδιά

171   Ρουμελιώτης Ανδρέας του Μαρίνου      32     11/7/1949 ΛΑΚΩΝΙΑ          Σοχά

172   Σαραντόπουλος  Ευάγγελος του Σταμάτη        47     6/9/1947    ΛΑΚΩΝΙΑ          Σπάρτη

173   Σταυρόπουλος   ή Βλαχοδημητράκης  Δημήτριος    του Παναγιώτη             58          20/8/1947 ΛΑΚΩΝΙΑ         Βασσαράς

174   Στρατηγάκος  Όμηρος του Αντωνίου     28     30/10/1947         ΛΑΚΩΝΙΑ          Κροκεές

175   Τράκας  Σαράντος       του Γεωργίου      28     27/6/1949 ΛΑΚΩΝΙΑ          Αράχωβα

176   Τσάκωνας  Γεώργιος   του Δημητρίου   27     21/9/1949 ΛΑΚΩΝΙΑ          Σουστιάνοι

177   Τσούκλερης  Ιωάννης του Γεωργίου      21     24/9/1949 ΛΑΚΩΝΙΑ          Σουστιάνοι

178   Φερίζης  Παναγιώτης  του Χριστόφορου        19     30/10/1947          ΛΑΚΩΝΙΑ         Ζαραφώνα

179   Χριστοφυλλάκης  Βασίλειος         του Δημοσθένη  34     12/3/1949          ΛΑΚΩΝΙΑ         Κροκεές

180   Αναγνωστάκος  Ηλίας του Κων/νου       35     27/3/1948 ΛΑΚΩΝΙΑ         Αγ. Γεώργιος

181   Αναστασάκος Σπυρίδων       του Θεοδώρου    28     2/2/1949    ΛΑΚΩΝΙΑ         

182   Βουγιουκλάκης Δρακούλης του Παναγιώτη   28     2/2/1949    ΛΑΚΩΝΙΑ         

183   Κατσαράκης Δημήτριος       του Ιωάννου       29     2/2/1949    ΛΑΚΩΝΙΑ         

184   Παυλάκος Νικόλαος   του Δημητρίου   28     2/2/1949    ΛΑΚΩΝΙΑ        

185   Σαραντάκος Θεόδωρος        του Πιέρου          28     2/2/1949    ΛΑΚΩΝΙΑ         

186   Αλεξόπουλος  Δημήτριος     του Σπυρίδωνα   34     22/12/1948          ΜΕΣΣΗΝΙΑ       Χρυσότοπος

187   Αλτομοιριανός  Πέτρος        του Παναγιώτη   50     22/12/1948          ΜΕΣΣΗΝΙΑ       Καλαμάτα - Γιανιτσάνικα

188   Αναγνωστόπουλος  Γεώργιος        του Ευσταθίου    33     17/6/1949          ΜΕΣΣΗΝΙΑ       Ηλέκτρα

189   Ανδριανόπουλος Διονύσιος του Κων/νου       34     22/5/1948 ΜΕΣΣΗΝΙΑ          Κεφαλόβρυσο

190   Αντωνόπουλος Χρήστος      του Κυριάκου     46     20/1/1949 ΜΕΣΣΗΝΙΑ          Σιτοχώρι

191   Αποστολόπουλος  Μιχαήλ   του Γεωργίου      37     23/5/1949 ΜΕΣΣΗΝΙΑ          Λυκότραφο

192   Αργυράκης  Παναγιώτης      του Αθανάσιου   24     24/11/1948          ΜΕΣΣΗΝΙΑ       Καλαμάτα

193   Γιαννακόπουλος  Γεώργιος του Νικόλαου                        34     31/5/1948          ΜΕΣΣΗΝΙΑ       Αγριλιά

194   Γκότσης  Δημήτριος    του Παναγιώτη   33     1/6/1949    ΜΕΣΣΗΝΙΑ       Αγ. Θεόδωροι

195   Γκότσης  Ναπολέων    του Φωτίου         31     7/4/1949    ΜΕΣΣΗΝΙΑ          Αετός

196   Δημητρακόπουλος  Παναγιώτης   του Κων/νου       19     28/9/1949          ΜΕΣΣΗΝΙΑ       Αβραμιού

197   Δημητρόπουλος Γεώργιος   του Ιωάννη                   31     12/4/1949          ΜΕΣΣΗΝΙΑ       Μερώπη

198   Ευαγγελάτος  Ιωάννης του Ζήσιμου       31     31/5/1948 ΜΕΣΣΗΝΙΑ          Καλαμάτα

199   Καζάντζας  Δημήτριος         του Νικόλαου     32     22/7/1949 ΜΕΣΣΗΝΙΑ          Αετός

200   Καλογερέα  Ελένη       θυγ. Σταύρου      25     22/12/1948         ΜΕΣΣΗΝΙΑ          Καλαμάτα

201   Κάππος  Γεώργιος       του Αποστόλου  57     12/4/1949 ΜΕΣΣΗΝΙΑ          Αυλώνα

202   Καρατζούλης  Δημήτριος     του Ευάγγελου    22     6/4/1949    ΜΕΣΣΗΝΙΑ          Μερόπη

203   Καρυώτης  Ευθύμιος   του Νικόλαου     28     7/4/1949    ΜΕΣΣΗΝΙΑ          Σελλά

204   Κουρούσης  Παντελής του Παναγιώτη   37     9/9/1949    ΜΕΣΣΗΝΙΑ          Κασταρού

205   Κυριακόπουλος  Βασίλειος  του Παναγιώτη   27     27/6/1949 ΜΕΣΣΗΝΙΑ          Κατσαρού

206   Κωνσταντόπουλος  Γεώργιος        του Ξενοφώντος 25     6/4/1949          ΜΕΣΣΗΝΙΑ       Άγ. Σώστη

207   Κωτσιόπουλος  Ιωάννης       του Ξενοφώντα  39     1/6/1949    ΜΕΣΣΗΝΙΑ          Ζευγολατιό

208   Λίγκρη  Μαρία   συζ. Χαράλαμπου        44     22/12/1948         ΜΕΣΣΗΝΙΑ          Καλλιθέα

209   Λίγκρης Χαράλαμπος Του Παναγιώτη            24/11/1948         ΜΕΣΣΗΝΙΑ          Καλλιθέα

210   Μακρυελέας  Γεώργιος        του Ηλία    33     20/3/1948 ΜΕΣΣΗΝΙΑ          Πύργος Λεύκτρου

211   Μαντζής  Σωτήριος     του Ιωάννη         50     24/11/1948         ΜΕΣΣΗΝΙΑ          Πλατύ

212   Μαυρόγιαννης  Βασίλειος   του Νείλου 38     20/1/1949 ΜΕΣΣΗΝΙΑ          Πύλος

213   Μητροπούλου  Γεωργία       θυγ. Δημητρίου  28     22/12/1948          ΜΕΣΣΗΝΙΑ       Κροντερέ

214   Μιχαλακόπουλος  Παναγιώτης     του Λυμπέριου   23     7/4/1949          ΜΕΣΣΗΝΙΑ       Σκληρού

215   Μπαλογιάνης  Ηλίας   του Κων/νου       35     18/5/1949 ΜΕΣΣΗΝΙΑ          Αετός

216   Μπούνας  Βασίλειος   του Αθανάσιου   20     28/7/1948 ΜΕΣΣΗΝΙΑ          Καλαμάτα

217   Μπούχαλης  Παναγιώτης     του Αθανάσιου   18     21/4/1948 ΜΕΣΣΗΝΙΑ          Ελαιοχώρι

218   Μπρούμας  Παναγιώτης       του Περικλή       22     24/11/1948          ΜΕΣΣΗΝΙΑ       Άρις

219   Νέζης  Γεώργιος του Παναγιώτη   22     19/4/1948 ΜΕΣΣΗΝΙΑ          Λακακούκια

220   Νικοπούλου  Ευγενία  θυγ. Ιωάννη        39     22/12/1948         ΜΕΣΣΗΝΙΑ          Καλαμάτα

221   Ξανθάκης  Δημήτριος του Ξάνθου         35     21/4/1948 ΜΕΣΣΗΝΙΑ          Ελαιοχώρι

222   Ξυδέας  Νικόλαος       του Κων/νου       21     6/4/1949    ΜΕΣΣΗΝΙΑ          Σαϊδόνα

223   Ξυδέας  Σωκράτης       του Φωτίου         25     14/5/1949 ΜΕΣΣΗΝΙΑ          Σαϊδόνα

224   Παπαδάμ  Ξενοφών    του Περικλή       45     18/6/1949 ΜΕΣΣΗΝΙΑ          Πέτρα

225   Παπαδόπουλος  Παναγιώτης         του Αθανάσιου   23     27/6/1949          ΜΕΣΣΗΝΙΑ       Μερόπη

226   Παπανδρεόπουλος  Αντώνιος       του Κων/νου       37     1/6/1949          ΜΕΣΣΗΝΙΑ       Κυπαρισσία

227   Πολυχρονοπούλου Κωνσταντίνα  θυγ. Παναγιώτη  32     22/12/1948          ΜΕΣΣΗΝΙΑ       Ζευγολατιό

228   Σαμπάτης  Κωνσταντίνος     του Γεωργίου      27     22/12/1948          ΜΕΣΣΗΝΙΑ       Καλαμάτα

229   Σταματέας  Ευάγγελος του Σωκράτη      24     7/4/1949    ΜΕΣΣΗΝΙΑ          Τσέρια

230   Στρατηγόπουλος  Κωνσταντίνος   Του Θεόδωρου                                                                                                          31     17/3/1949 ΜΕΣΣΗΝΙΑ       Πελεκανάδα

231   Τασσιόπουλος  Θεόδωρος   του Αναστάσιου 37     7/4/1949    ΜΕΣΣΗΝΙΑ          Κακαλέτρι

232   Τζουβελέκη  Αγγελική         θυγ. Σπυρίδωνα  22     22/12/1948          ΜΕΣΣΗΝΙΑ       Καλαμάτα

233   Φιλοπούλου  Αικατερίνη     συζ. Αναστάσιου          27     22/12/1948          ΜΕΣΣΗΝΙΑ       Καλαμάτα

234   Χρονόπουλος Παναγιώτης   του Αριστείδη     38     9/9/1949    ΜΕΣΣΗΝΙΑ          Δροσοπηγή

235   Λούτας Βασίλειος        του Παναγιώτη   26     28/7/1948 ΚΟΡΙΝΘΙΑ          Μωσιά

236   Πυργάκης  Αναστάσιος        του Δημητρίου   33     5/3/1948    ΚΟΡΙΝΘΙΑ          Ασπρόκαμπος

237   Καφφές  Δημήτριος     του Αλέξανδρου 23     8/6/1949    ΑΤΤΙΚΗ    Αθήνα

238   Καβαλάρης  Γεώργιος του Κων/νου       28     6/4/1949    ΑΧΑΪΑ      Δάφνη

239   Σταυρόπουλος  Εμμανουήλ  του Γεωργίου      28     14/5/1949 ΑΧΑΪΑ          Πάτρα

240   Ψιλοβασιλόπουλος  Ιωάννης         του Ηλία    20     20/3/1948 ΑΧΑΪΑ          Πάτρα

241   Μαλαχιάς  Δημήτριος του Αποστόλου  44     8/6/1949    ΒΟΛΟΣ     Ζαγορά

242   Κατσίκας  Ιωάννης      του Κων/νου       64     24/11/1948         ΕΥΒΟΙΑ          Ιστιαία

243   Λεβέντης  Κωνσταντίνος     του Δημητρίου   26     24/3/1949 ΕΥΒΟΙΑ          Σκύρος

244   Γκιόκας  Διονύσιος     του Ιωάννη         41     22/1/1949 ΗΛΕΙΑ      Επιτάλιο

245   Γκότσης  Νικόλαος     του Κων/νου       41     23/5/1949 ΗΛΕΙΑ      Ζαχάρω

246   Δέδες  Μάρκος   του Νικόλαου     24     22/7/1949 ΗΛΕΙΑ      Κάτω Φυγαλεία

247   Λυμπερόπουλος  Θεόδωρος του Δημητρίου   22     6/4/1949    ΗΛΕΙΑ          Μάνεσι

248   Μιχαλόπουλος  Βασίλειος   του Παναγιώτη   35     14/5/1949 ΑΡΚΑΔΙΑ          Κοτύλιο

249   Μπελτώνης  Ευάγγελος        του Αντωνίου     23     6/4/1949    ΗΛΕΙΑ          Τραγανό

250   Πανόπουλος  Γεώργιος        του Σπυρίδωνα   40     12/4/1949 ΗΛΕΙΑ          Φωναΐτικα

251   Ασπιώτης  Ιωάννης     του Ονούφριου   34     5/5/1949    ΚΕΡΚΥΡΑ          Λευκίμη

252   Αραβόπουλος  Δημήτριος    του Ιωάννη         24     5/5/1949    ΚΟΖΑΝΗ          Ξερολίμνη

253   Ζήσιμος  Κωνσταντίνος       του Πέτρου                                                35          24/2/1948 ΛΑΜΙΑΣ   Μοσχοκαριά

254   Διαμαντόπουλος  Γεώργιος του Πολύδωρου  33     24/3/1949 Μ. ΑΣΙΑ          Μαγνησία Μ. Ασίας

255   Χριστοδούλου  Ευστράτιος  του Δημητρίου   28     19/4/1948 Μ. ΑΣΙΑ          Αϊβαλι

256   Λυμπεράκης  Δημήτριος      του Γεωργίου      32     22/7/1949 ΑΜΕΡΙΚΗ         

257   Κοκορόπουλος  Κωνσταντίνος     του Ιωάννη         25     5/5/1949             Αγ. Παρασκε