Δευτέρα, 28 Απριλίου 2014 14:44

Το ψηφοδέλτιο της «Λαϊκής Συσπείρωσης» στη Μεσσηνία και σε όλη την Πελοπόννησο

Νίκος Γόντικας, Δημήτρης Κουτσούμπας και Νίκος Κουτουμάνος

Νίκος Γόντικας, Δημήτρης Κουτσούμπας και Νίκος Κουτουμάνος

ΓΟΝΤΙΚΑΣ - ΔΙΑΣΑΚΟΣ
«Το ψηφοδέλτιο της Λαϊκής Συσπείρωσης στην Περιφέρεια Πελοποννήσου αποτελείται από εργάτες, υπαλλήλους, αγρότες, αυτοαπασχολούμενους, ανέργους, νέους, που πρωτοστάτησαν στην οργάνωση της λαϊκής πάλης για τα μικρά και μεγάλα προβλήματα της καθημερινότητας, για την ανακούφιση της λαϊκής οικογένειας από τη βάρβαρη επίθεση που δέχεται», τονίζει ο συνδυασμός που παρουσίασε τους υποψηφίους του…

Υποψήφιος περιφερειάρχης Πελοποννήσου με τη Λαϊκή Συσπείρωση είναι και σε αυτές τις εκλογές ο Νίκος Γόντικας, ενώ υποψήφιος αντιπεριφερειάρχης Μεσσηνίας ο Νίκος Διασάκος.

 

Οι υποψήφιοι περιφερειακοί σύμβουλοι Μεσσηνίας είναι οι:

1)   Αδραχτάς Θεόδωρος του Παναγιώτη

2)   Αλεξίου - Κουφαλάκου Ελένη του Δημητρίου

3)   Γαλανόπουλος Ιωάννης του Παναγιώτη

4)   Γεωργακίλας Γιάννης του Δημητρίου

5)   Διονυσόπουλος Γιάννης του Κωνσταντίνου

6)   Ζαφείρη Αγγελική του Δημοσθένη

7)   Καπελούζος Ιωάννης του Γεωργίου

8)   Καράμπελας Κωνσταντίνος του Ηλία

9)   Κουτουμάνος Νικόλαος του Σαράντου

10) Λάππας Παναγιώτης του Χαραλάμπους

11) Μαρκογιάννη Παρασκευή του Δημητρίου

12) Μπολέτης Ευάγγελος του Θεοδώρου

13) Ντούκας Χρήστος του Αθανασίου

14) Οικονομοπούλου Μαρία του Ιωάννη

15) Πετρόπουλος Δημήτριος του Παναγιώτη

16) Σταθέας Παναγιώτης του Νικήτα

17) Τούμπουρου Κατσά Μαρία του Στεφάνου

18) Τσαπραλής Πέτρος του Ηλία

19) Τσιγκάνου Αικατερίνη του Ιωάννου

20) Τσώνη Ειρήνη του Παναγιώτη

21) Χριστόπουλος Νικόλαος του Αριστείδη

Στο δελτίο Τύπου της Λαϊκής Συσπείρωσης για την κατάθεση του συνδυασμού σημειώνονται τα εξής: «Το ψηφοδέλτιο της "Λαϊκής Συσπείρωσης" για την Περιφέρεια Πελοποννήσου είναι διαφορετικό από όλα τα άλλα γιατί είναι το ψηφοδέλτιο του ΚΚΕ, που εκφράζει ένα άλλο όραμα για την ελληνική κοινωνία. Ένα όραμα που βασίζεται στην επιστημονικά αποδεδειγμένη αναγκαιότητα αλλά και επικαιρότητα ενός άλλου δρόμου ανάπτυξης, που τα μέσα παραγωγής θα ανήκουν στους εργαζόμενους, η παραγωγή και η κατανομή θα σχεδιάζονται με βάση τις δικές τους ανάγκες και όχι τα κέρδη των επιχειρηματιών. Ενός δρόμου ανάπτυξης όπου τα κλειδιά της οικονομίας και της εξουσίας θα βρίσκονται στον έλεγχο και την ιδιοκτησία των παραγωγών του πλούτου. Αυτός ο δρόμος μπορεί να απαλλάξει το λαό από τα βάσανά του και να δημιουργήσει συνθήκες ευημερίας για όλους.

Το σύνολο των υποψηφίων δίνει αυτήν την πολιτική μάχη με μαχητικότητα και ανιδιοτέλεια που αρμόζει σε αγωνιστές και την επομένη των εκλογών, ανεξάρτητα από το ποιος θα εκλεγεί. Οι υποψήφιοι της Λαϊκής Συσπείρωσης και το ΚΚΕ, αποτελούν εγγύηση ότι και στη συνέχεια θα κοντράρουν αυτήν την πολιτική, ότι δεν μπορούν να τους βάλουν στο χέρι.

Τα φτωχά λαϊκά στρώματα της Πελοποννήσου, πρέπει να απαντήσουν και με την ψήφο τους στην επίθεση που δέχονται από το μεγάλο κεφάλαιο, την ΕΕ, το πολιτικό τους προσωπικό στους δήμους, στις περιφέρειες και την Ευρωβουλή και τα τσιράκια του συστήματος τη φασιστική - εγκληματική Χρυσή Αυγή.

Οι υποψήφιοι στις υπόλοιπες Περιφερειακές Ενότητες της Πελοποννήσου είναι οι:

Εκλογική Περιφέρεια Αργολίδας

Μπαβελή Ναυσικά του Χρήστου, Υποψήφια Αντιπεριφερειάρχης

1)   Βασιλείου Ανδρέας του Σπήλιου

2)   Γκόνης Κωνσταντίνος του Γεωργίου

3)   Εμμανουήλ Αγγελική του Παναγιώτη

4)   Κολιζέρας Αθανάσιος του Γεωργίου

5)   Κορίλης Ιωάννης του Θεωφάνη

6)   Μανιαδάκης Νικόλαος του Εμμανουήλ

7)   Μαρίνη Αικατερίνη του Δημητρίου

8)   Μολασιώτης Ευάγγελος του Αγαθαγγέλου

9)   Μπαβέλλα Αγγελική του Κωνσταντίνου

10) Πασσάς Νικόλαος του Δημητρίου

11) Σαρδέλη Γιούλη του Κωνσταντίνου

12) Τσώλης Σταύρος του Χρήστου

Εκλογική Περιφέρεια Αρκαδίας

Γούργαρης Βαγγέλης του Αντωνίου, Υποψήφιος Αντιπεριφερειάρχης

1)   Αρφάνης Παναγιώτης του Γεωργίου

2)   Βεργέτης Ηλίας του Γεωργίου

3)   Κατσιρούμπας Γεώργιος του Ευθυμίου

4)   Κουκούλα Χρηστίνα του Δημητρίου

5)   Κουνιάς Ευστράτιος του Γεωργίου

6)   Μπαρδαβίλλιας Θεοδώρητος του Γεωργίου

7)   Μπρούσκαρης Ευάγγελος του Παναγιώτη

8)   Πανούση Παναγιώτα του Βασιλείου

9)   Παρασκευοπούλου Ελένη του Χαραλάμπους

10) Πασπάτης Γεώργιος του Νικολάου

11) Σιάσιος Ευστάθιος του Χρήστου

12) Φράγκου Φωτινήτου Νικολάου

Εκλογική Περιφέρεια Κορινθίας

Μπράβος Ηλίας του Νικολάου, Υποψήφιος Αντιπεριφερειάρχης 

1)   Αδαμόπουλος Δημήτριος του Βασιλείου

2)   Αλωνιστιώτης Παναγιώτης του Αντωνίου

3)   Γκιόκας Χαράλαμπος του Γεωργίου

4)   Ζαφειροπούλου Γεωργία του Κωνσταντίνου

5)   Κελλάρης Ιωάννης του Γερασίμου

6)   Μερνελάου Μενέλαος του Νικολάου

7)   Μπουλουγουρά Αναστασία του Νικολάου

8)   Νανοπούλου Κυριακή του Βασιλείου

9)   Νικολάου Αργυρώ του Σπυρίδωνος

10) Ξενόπουλος Σπήλιος του Παναγιώτη

11) Πανδής Κωνσταντίνος του Χρήστου

12) Πανόπουλος Γεώργιος του Βασιλείου

13) Παφίλη Πολυξένη του Αθανασίου

14) Περώνης Αντώνιος του Φώτιου

15) Σαράμπαλης Κωνσταντίνος του Χρήστου

16) Σπηλιώτης Παναγιώτης του Αθανασίου

17) Τσέκου Παρασκευή του Δημητρίου

18) Τσαρμπού Ευφροσύνη του Παναγιώτη

19) Τσιουμπρή Μυρτώ του Αθανασίου

20) Τσουτσάνης Δημάτριος του Γεωργίου

Εκλογική Περιφέρεια Λακωνίας

Μαστρογιαννόπουλος Δημήτριος του Αποστόλου, Υποψήφιος Αντιπεριφερειάρχης      

1)   Βουλουμάνος Γρηγόριος του Ιωάννου

2)   Γεωργαράκος Ηλίας του Παναγιώτη

3)   Γκουβούσης Κωνσταντίνος του Ηλία

4)   Γρήβας Νικόλαος του Αντωνίου

5)   Καραχάλιου Γεωργία του Κωνσταντίνου

6)   Κόκκορης Γεώργιος του Νικολάου

7)   Μεσσάδος Βασίλειος του Δημητρίου

8)   Μηχαλάκη Βασιλική του Παναγιώτη

9)   Πατσάκου Έλλη – Μαρία του Πέτρου

10) Τάρταρης Δημήτριος του Παναγιώτη

11) Τσιριγώτης Σταύρος του Σαράντου

12) Χριστοφυλάκη Ειρήνη του Αντωνίου